Tournament Archive

Congratulations to all winners!
Many thanks to all our participants, their parents and friends for taking part in it! See you all at the next tournament!!!

YTA holds two major tournaments each year: the YTA Winter Championships in January and the YTA Summer Championships in June. The tournaments are each player’s chance demonstrate his/her progress during the year, as well as a valuable experience in match play and sportsmanship. The tournaments are an essential part of YTA’s year-round program, and participation is mandatory for all except 1st year students.

Click here to download the tournament rules.

Photos from past tournaments are available here.

Winter Championship 2011
14 & above
First place – Daniel Mazo $120 prize money; Tennis Racquet Prince Scream.
Runner-up – Arseny Izotov $60 prize money; 12-racquet Prince Tennis Bag.
Third Place – Anshuman Das $30 prize money; Triple Prince Tennis Bag.
Fourth Place – Daniel Murphy $15 prize money.
Quarterfinalists – $10 each
13 & Under
First place – Ethan Zou $120 prize money; Tennis Racquet Prince Scream.
Runner-up – Michael Raitzin $60 prize money; 6-racquet Prince Tennis Bag.
Third Place – Yulia Doroshenko $30 prize money; Triple Prince Tennis Bag.
Fourth Place – David Soolkin $15 prize money.
Quarterfinalists – $10 each
10 & Under
First place – Pasha Nikolaev $120 prize money; Tennis Racquet Prince Scream.
Runner-up – Eric Han $60 prize money; 6-racquet Prince Tennis Bag.
Third Place – Vichka Fonarev $30 prize money; Triple Prince Tennis Bag.
Fourth Place – Daniel Litvak $15 prize money.
Quarterfinalists – $10 each

 

Summer Championship 2009
18 & under
First place – Alan Shkolnikov
Second place – Mika Braginsky
Third place – Misha Kutsovsky
14 & under
First place – Anshuman Das
Second place – Daniel Murphy
Third place – Kevin Xie
10 & under
First place – Pasha Nikolaev
Second place – Stefan Kussmaul
Third place – Levik Shlyankevich

Winter Championship 2009
18 & under
First place – Alan Shkolnikov
Second place – Misha Kutsovsky
Third place – Mika Braginsky
14 & under
First place – Daniel Murphy
Second place – Anshuman Das
Third place – Kevin Xie
10 & under
First place – Pasha Nikolaev
Second place – Levik Shlyankevich
Third place – Yulia Doroshenko

Summer Championship 2008
18 & under
First place – Alan Shkolnikov
Second place – Arsen Grigorian
Third place – Dima Megretski
14 & under
First place – Daniel Mazo
Second place – Kevin Wen
Third place – Silva Siftar
10 & under
First place – Veronika Pyatigorskaya
Second place – Andy Dunaevsky
Third place – Levi Shlyankevich

Winter Championship 2008
18 & under
First place – Alan Shkolnikov
Second place – Arsen Grigorian
Third place – Mike Zelixon
14 & under
First place – Daniel Mazo
Second place – Kevin Wen
Third place – Phil Borozenets
10 & under
First place – Veronika Pyatigorskaya
Second place – Andy Dunaevsky
Third place – Liza Kozyi

Summer Championship 2007
18 & under
First place – Andrey Tsatsulin
Second place – Felix Yakhubovich
Third place – Mika Braginsky
14 & under
First place – Daniel Moroz
Second place – Daniel Mazo
Third place – Phil Borosenets
10 & under
First place – German Khachaturyan
Second place – Jacob Rudelson
Third place – Jamie Fonarev